05.08.2019 Paylaşıldı.

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı- Laparoskopik Kolesistektomi nedir?

Safra kesesi ameliyatları günümüzde laparoskopik cerrahi dediğimiz kapalı yöntemle yapılmaktadır. Bu ameliyat ilk kez 1985 yılında başarı ile gerçekleştirilmiş daha sonra giderek bütün dünyada altın standart haline gelmiştir.

Bu amaçla mutlaka genel anestezi altında, karın duvarına dört adet delik açılır ve karın karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha sonra bu açılan deliklerden karın içine sokulan  özel aletlerle bir ekranda karın içi organlar görülerek ameliyat tamamlanır. Günümüzde kullanılan kameralar HD ve hatta 4K kalitesinde ve normalin 6-10 katına kadar büyüttüğü için ameliyat edilen organlar çok daha ayrıntılı görülebilmekte ve açık ameliyata göre çok daha fazla avantajlar sağlamaktadır. 

Safra kesesi taşları şişman, sarışın, kırk yaşlarında, doğurgan dönemdeki kadınlarda sık görülür. Kapalı safra kesesi ameliyatlarının öğrenme eğrisi, diğer kapalı ameliyatlara göre daha kısadır ve kapalı ameliyatlar arasında en kolay öğrenilen ameliyattır. Ülkemizdede bu ameliyatı seksenli yılların sonu ve doksanlı yılların başından beri başarı ile uygulamaktayız.

Kimlere kapalı safra kesesi ameliyatı yapılmaz?

Hastanın genel anestezi alamayacak durumda olması yani yandaş ağır akciğer hastalığı, kalp hastalığı vb olması durumunda kapalı ameliyat yapılamaz. Onun dışında karın içerisinde kanser varlığı, yaygın iltihap varlığı, kanama pıhtılaşma bozukluğu, önceden safra kesesi kanseri teşhisi konmuş olması durumunda kapalı safra kesesi ameliyatı yapamayız.