06.07.2019 paylaşıldı.

Laparoskopik Cerrahi

Fıtık, karın içi organların karın ön duvarındaki zayıf bölgelerden dışarıya doğru balonlaşmasıdır.

Fıtık tedavisinde geleneksel açık ameliyatların yanısıra hastanemizde başarıyla uyguladığımız kapalı yani laparoskopik fıtık cerrahisi, sağladığı hayat kalitesi nedeniyle ön plana çıkmaktadır. İlk kez 1982 yılında yapılan laparoskopik fıtık cerrahisinden bu yana teknolojinin gelişmesine paralel olarak çok daha üstün teknikler geliştirilmiştir.

Bunlar hastanemizde de uyguladığımız TEP ve TAPP teknikleridir. Bu ameliyatlarda, karın duvarına açılan 3 adet küçük delikten ameliyat kamerası ve 2 adet çalışma aleti girilerek işlem tamamlanmaktadır.

Bu tekniğin, günlük hayata daha erken dönüş, karın cildinde görülmesi zor ameliyat izleri ile daha iyi bir kozmetik sonuç, karın cildindeki dokunma hissini taşıyan sinirler kesilmediğinden ciltte his kaybının olmaması ve sonuç olarak daha ağrısız bir iyileşme dönemi geçirilmesi gibi çok önemli avantajları bulunmaktadır.

Ameliyat sırasında kullanılan suni yama kapalı yöntemde en arka tabakaya yerleştirildiği için, tekrarlama olasılığı iyi bir elde ameliyat olmak koşuluyla açık ameliyata göre çok daha azdır.